Konkordatowy
W Polsce często nazywany potocznie ślubem kościelnym. Jest to ślub, który łączy w sobie ślub cywilny i ślub wyznaniowy. Zostaje zawarty w Kościele przez osobę duchowną, jednak aby doszło do zawarcia związku małżeńskiego w świetle prawa, należy dopełnić formalności z Urzędem Stanu Cywilnego oraz dostarczyć dokumenty wyznaniowe takie jak np. akt chrztu.
Kościelny

Udzielany przez duchownego. Młodzi przysięgają przed sobą w imię Boga, bez konsekwencji cywilnych. Do zawarcia takiego małżeństwa konieczna jest dyspensa.
Cywilny

Ślub zawierany w obecności Urzędnika Stanu Cywilnego w Urzędzie stanu cywilnego lub – za zgodą urzędnika – w innym miejscu, wybranym przez parę młodą.
Symboliczny
Scenariusz takiej ceremoni piszą narzeczeni. Jest to ślub oryginalny i nieszablonowy. Ślub symboliczny może przybrać formę ślubu humanistycznego, stylizowanego lub uniwersalnego. Ceremonie ślubów symbolicznych z racji na brak jakich kolwiek ograniczeń są piękne i wzbudzają znacznie więcej emocji od tradycyjch ślubów. Minusem takiej formy ceremonii jest fakt, że nie posiadają one mocy prawnej. Zatem, jeżeli chcemy sformalizować związek, musimy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego.
Humanistyczny

Wyróżniony, bo ostatnio zyskuje coraz bardziej na popularności. Ślub symboliczny może przybrać formę ślubu humanistycznego. Ideą takich ślubów jest pogląd, że każdy człowiek jest niepowtarzalną jednostką, jest inny i wyjątkowy.